Batman: Arkham Knight Batgirl DLC İnceleme

0
1739

Batman: Arkham Knight Batgirl DLC

Tür: Aksiyon – Macera

Çıkış Tarihi: 14.07.2015 (Season Pass sahiplerine) 21.07.2015 (herkese)

Yapımcı: Rocksteady Studios

Dağıtıcı: Warner Bros. Interactive Entertainment

Diğer Platformlar: Xbox One (Henüz PC’ye çıkmadı)

sCBwu1v

Batgirl: A Matter of Family DLC’si sonunda 14 Temmuz’da oyunla birlikte Season Pass alanlar için çıktı. Arkham Knight beklentilerin altında kaldıktan sonra oyun daha çıkmadan Season Pass’e bir ton para veren herkes gibi ben de en azından artıdan indirebileceğim içeriklerden umutluydum. Peki bu DLC beklentilerimi karşıladı mı? Hayır. Daha önce Harley Quinn hikaye paketini oynayanların bileceği gibi Arkham Knight’ın DLC’leri epey kısa. Bu durum değişmemiş, Batgirl ile oynayabileceğiniz içerik kırk beş dakika ile bir saat arası bir süre. Hikayeyi Bat-ailesinin vazgeçilmez üyesi eski Batgirl, Öldüren Şakadöneminde Joker tarafından sakat bırakılmış ve Batman’e bilgisayar başından Oracle olarak yardım etmeye devam eden Barbara Gordon olarak oynuyoruz. Aslında baktığımızda elimizde güzel bir formül varmış gibi duruyor: Barbara hala Batgirl, Joker yaşıyor ve Harley’i sonunda klasik kıyafetiyle görebiliyoruz. Bu, DLC’nin kısalığını ve senaryonun havada kalışını engelleyemiyor.

Komiser Gordon’ı kaçıran Joker, “Batman’i çağıramazsın, yoksa Gordon’ı öldürürüm” diyerek Batgirl’ü tehdit etmiştir. Yani bu hikayede Batman’i göremeyeceğiz. Barbara da bunun üstüne babasını ve onunla birlikte kaçırılan diğer polis memurlarını kurtarmak için (yardımına gelen) Robin ile harekete geçiyor. Hikayedeki Robin ne yazık ki Tim Drake, bunu Arkham Knight’ın senaryosunun kusurlarından biri olarak görüyorum çünkü çizgi romanda devamlı birlikte çalışan ve bir süre sonra birbirlerine karşı duygusal hisler hisseden ikilinin Dick Grayson ve Barbara Gordon olduğunu herkes biliyor. Neyse, romantik ilişkileri bir yana bırakırsak, (tabii, bu DLC boyunca Tim ve Barbara’nın birbirleriyle tuhaf bir şekilde flörtleşecekleri gerçeğini değiştirmiyor) Robin’in DLC’deki varlığının en önemli nedeni tabii ki oyunun yeni getirdiği iki kişilik dövüş tekniğini kullandırmak.

DGhDU1Y

Harley’nin kıyafeti tanıdık geldi mi?

Oyun içinde Barbara, Batman’den gördüğümüz birkaç eşyayı kullanıyor ama bunlar da ona özel ayarlanmış. Mesela Batman’in kullandığı “uzaktan kontrollü hackleme aleti”nin arayüzü biraz daha farklı. DLC’nin büyük bir kısmı Barbara’nın bu aleti pek çok farklı iş için kullanmasıyla (ve Tim’in ona bununla ilgili birkaç laf atmasıyla) geçiyor, bunun Barbara’nın Oracle olarak sürdüreceği kariyerine gönderme olduğunu düşünüyorum. Dövüş teknikleri oyundaki bütün kadınlar (Catwoman, Harley Quinn) gibi Batman’den daha hızlı ve her ne kadar Barbara Batman’den çok farklı hareketler yapmasa da farklı bir karakterle oynadığınızı (geri kalan bütün oynanabilen karakterler gibi) hissedebiliyorsunuz. Dövüş tekniklerinin birbirinin aynısı olmaması ve karakterler arasında değişmesi oyunu güzel kılan birkaç şeyden biri.

OfdNW5N

Eğer DLC’deki her kupayı açmak istiyorsanız ve etrafı aramakta çok da iyi değilseniz oyun süreniz bir saatten iki ve hatta üç saate çıkabilir. (Yine de bunu yapmak için üç saat uğraşacağınızı zannetmiyorum.)Bütün hikayeyi oynadıktan sonra zaten oyun genel hikaye üzerinden size dört tane kupa veriyor. Bunun dışında oyun içinde gizli iki tane dövüş sırasında açabileceğiniz kupalar var. Onların dışında hikaye paketi bittikten sonra etrafı dolaşarak Harley ve Joker’in terk edilmiş lunaparkın etrafına koyduğu balonlar, Jack-In-The-Box’lar ve takırdayan dişleri bulup Joker’in bıraktığı bulmacaları çözerek geri kalan iki kupayı da kazanabilirsiniz. Bunları yazmamın nedeni daha önceki Harley Quinn hikaye paketinin hem çok kısa sürmesi hem de bittikten sonra artıdan yapabilecek bir şey olmaması. Eğer Batgirl olarak daha çok oynamak istiyorsanız bu tip küçük görevlere de vakit ayırabilirsiniz. Zaten hikaye tamamlandıktan sonra lunaparkın etrafındaki Joker’in adamları yok olmuyor, yani bomboş bir alanı dolaşıyor gibi hissetmeden etrafı inceleyebilirsiniz.

4lq85gO

Joker’in takırdayan dişleri sinir bozucu olabiliyor.

Sonuç olarak Batgirl DLC’si kısa ve oyuna büyük bir yenilik getirmiyor. Eğer Season Pass’i oyun çıktığı gibi almadıysanız bunu bir süre pas geçmekte bir sakınca yok çünkü hem şu an oyuna artıdan bir şey katmıyorlar hem de (özellikle konsolda) epey pahalılar. Şu an pek çok yerde “Batgirl DLC’si bedava olmalıydı” başlıklı yazılar görmeniz muhtemel. Bu DLC’yi pahalı olması veya kısa olması üzerinden eleştirmek istemezdim fakat oyunun kendisi de bir o kadar hayal kırıklığıyken ve bir yanda The Witcher 3 bedava DLC’ler çıkarmaya devam ederken Arkham Knight’ın bu durumuna çok da iyi şeyler demek zor.

Eğer sıkı bir Batgirl (Harley Quinn veya Red Hood – gerçi daha herkese açık olarak çıkmadı, yalnızca belli bir yerden oyunu alanlara açık) hayranıysanız ve Arkham Knight hakkında yapılan kötü yorumlara aldırmadıysanız (en önemlisi de oyunu konsolda oynamayı düşünüyorsanız çünkü şu an PC’deki haline para vermek anlamsız) oyunu ve DLC’lerini Season Pass ile alabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments