Cryptolocker Zararlı Yazılım(virüs)

0
1359

cryptolocker-warning    Son zamanlarda duyulan bu virüs genellikle e-postanıza  gelen fatura türü e-mail den bulaşmakta virüs bilgisayara bulaştığında sıklıkla kullandıgınız dosyalarınızı şifreliyor ve yukarıdaki ekran gözüküyor ve sizde para istiyor para karşılığında şifreyi vereceğini söylüyor .

Bu virüs bulaşmaması için e-postlarınıza dikkat edin virüs programınızı ve sistemini güncel tutun.BTK’da açıklama yaptı sitesinde pdf dosyası paylaştı pdf dosyasını aşağıdan indirebilirsiniz yada sitesinden girip indirebilirsiniz.Pdf dosyasında yazanlar şunlar.

“Son günlerde kamuoyunda sıkça gündeme gelen “Cryptolocker” isimli zararlı yazılım vatandaşlarımızın maddi ve manevi zarar görmesine yol açmaktadır. Söz konusu zararlı yazılım bilgisayara bulaştığında bilgisayarın işletim sistemine yerleşerek kullanıcının sisteminde aktif olmakta ve en sık kullanılan dosyaları şifrelemektedir. Kullanıcı, şifrelenen dosyaları açamamakta ve dolayısıyla da kullanamamaktadır. Zararlı yazılım aracılığıyla kullanıcının ekranına bir mesaj çıkartılarak, dosyaların şifrelendiği, şifrelenen dosyaların tekrar elde edilmesi için fidye yazılımını yazan kişilerin belirlediği ve yönlendirdiği yere belirli miktarlarda ücret ödenmesi talep edilmektedir.
Söz konusu zararlı yazılımın yayılması çeşitli içeriklerde “Oltalama Saldırıları” şeklinde gerçekleşmektedir. Örneğin; saldırganlar hedef alınan kullanıcıya özel olarak düzenlenmiş ve bilinen telekomünikasyon-teknoloji şirketleri tarafından gönderildiği izlenimi veren sahte fatura e-postaları göndermektedir. Vatandaş da kendisine gelen faturayı görüntülemek için e-postadaki bağlantıları takip etmektedir.
Son günlerde karşılaşılan diğer bir yöntem ise PTT Posta Hizmetleri’nin adını kullanarak ‘Kargonuz teslim edilememiştir’ başlığıyla e-posta atmak şeklindedir. Bu yöntemde kullanıcıdan adres bilgilerini güncelleyip kargolarını alabilmeleri için ‘PTT Adres Değişikliği Formunu’ doldurmaları istenmekte ve teslim edilmeyen gün başına ücret ödenmesi gerektiği belirtilmektedir.
Saldırganların vatandaşları kandırmak için benzeri e-postaların bankacılık, finans, turizm gibi farklı sektörlerdeki şirketlerin isimlerinin kullanılması da ihtimal dâhilindedir. Bu tuzağa düşmemek için gelen e-postalar dikkatli biçimde incelenmelidir. İsim benzerlikleri, harf farklılıkları gibi küçük nüanslara dikkat edilmeli ve içeriğinden emin olunmayan dosyalar çalıştırılmamalıdır. Kritik dosyaların belirli aralıklarla yedeği alınarak korunmalıdır.
Vatandaşlarımız böyle bir saldırı ile karşılaştığında Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’ni (USOM1) ve ilgili işletmecileri bilgilendirerek gerekli tedbirlerin alınmasına yardımcı olabilirler.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

PDF Dosyasını Download iconuna tıklıyarak  indirebilirsiniz.

Untitled-1

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments