Hayao Miyazaki’nin İlk 3DCG Anime Çalışması

0
1368

Ghibli Müzesi İçin Kısa Film Olarak Hayao Miyazaki’nin İlk 3DCG Anime Çalışması

Oscar ödüllü 74 yaşındaki efsane yönetmen Hayao Miyazaki’nin daha önce de bahsedilen, Ghibli Müzesi için yapacağı kısa anime filmiyle alakalı olarak birkaç bilgi stüdyonun kurucularından yapımcı Toshio Suzuki’nin 10 Temmuz’da Tokyo’da vermiş olduğu bir konferansta açıklandı. 3DCG türünde 10 dakikalık bir kısa anime filmi olacak bu yapım, animasyonda kalem ve kağıt kullanarak geleneksel el çizimlerini tercih eden Hayao Miyazaki’nin bilgisayar grafikleriyle animasyon üretme noktasındaki ilk çalışması olacak.

hayao-miyazakinin-ilk-3dcg-anime-calismasiMiyazaki’nin bu yepyeni meydan okumayla alakalı olarak oldukça heyecanlı olduğunu belirten Toshio Suzuki’nin açıklamalarına göre, “Kemushi no Boro (Boro The Caterpillar/ Tırtıl Boro)” isimli anime 10 dk uzunluğunda olacak ancak tamamlanması üç yılı bulacak. Anime sadece Mitaka’daki Ghibli Müzesi’nde gösterilecek. Bu kısa anime filmi ise aslında 1997 yılında gösterilen Prenses Mononoke’den daha önce uzun metrajlı bir film olarak düşünülmüş.

Daha önce emekli olup olmadığı çok tartışılan Miyazaki, uzun metrajlı filmler yapmaktan emekli olduğunu ancak ancak Ghibli Müzesi için kısa filmler yapmaya devam etmek istediğini belirtmişti. Bunun küçük bir ekiple yapılabileceğini belirterek Ghibli Müzesi’nin bir çalışanı gibi olduğunu söyleyen Miyazaki, yapmak istediği şeyleri yapmasına izin verdikleri sürece burada olacağından da bahsetmişti.

hayao-miyazakinin-ilk-3dcg-anime-calismasi (1)Kendisini Gedo Senki – Tales from Earthsea, Kokuriko-Zaka Kara – From Up On Poppy Hill, Sanzoku no Musume Ronja – Ronja the Robber’s Daughter gibi film ve TV serileriyle tanıdığımız Hayao Miyazaki’nin oğlu Goro Miyazaki de daha önce 16 Haziran günü, telekomünikasyon şirketi Dwango’nun temsilcisi ve Stüdyo Ghibli üyesi Nobuo Kawakami’nin de “Contents no Himitsu Boku ga Ghibli de Kangaeta Koto” (The Secret of Content: Things I Thought About at Ghibli) isimli kitabının promosyonunu yapmak üzere katıldığı bir programda babasının Studio Ghibli için CG türünde bir kısa animasyon filmi üzerinde çalıştığından bahsetmişti.

Kaynak:animefantastica

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments