Artık Bakanlar ve Başbakan, Sitelere Erişimi Engelleyebilecek!

0
948

artik-bakanlar-ve-basbakan-sitelere-erisimi-engelleyebilecek-705x290

İnternetle ilgili düzenlemeleri içeren Torba Kanun Teklifi,TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Daha önce TİB başkanının talebiyle içerikler 4 saat boyunca engelleniyordu. Bu durum değişerek artık başbakan ve bakanlar erişim engellenmesi talebinde bulunacak.

Yapılan düzenlemede internetteki sakıncalı içeriklerin çıkarılması ya da erişimin engellenmesi kararı çok hızlı bir şekilde alınabilecek. Bunun olması için başbakanlık ya da bakanlıkların talebi gerekecek.

TİB tarafından alınan engelleme kararı, erişim sağlayıcılarına ve ilgili içerik ve yer sağlayıcılarına bildirilecek. Erişim yasağı kararının alınmasından sonra 4 saat içerisinde yerine getirilecek.Bakanlıklardan gelen içeriğin çıkarılması ya da erişimin engellenmesi kararı, başkanlık tarafından 24 saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunulacak. Hakim de kararını 48 saat içerisinde açıklayacak, aksi taktirde karar kendiliğinden kalkacak.

 Sitenin Tümünün Engellenmesi

İçerikle ilgili alınan erişimin engellenmesi kararı eğer sağlayıcı tarafından yerine getirilmiyorsa, internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellenmesi kararı verilebilecek.

Suç unsuru oluşturan içerikleri yayanlar hakkında başkanlık tarafından Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusu yapılabilecek. Yapılan suçların faillerine ulaşmak için gerekli bilgiler içerik, yer ve erişim sağlayıcılar tarafından hakim kararı üzerine adli kurumlara verilecek. Bu bilgilerin verilmemesi durumunda yer ve erişim sağlayıcılarının sorumluları hakkında 3 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

Erişim engellenmesi kararını yerine getirmeyen sağlayıcılarla ilgili içerik ve yer sağlayıcılara 50 bin ila 500 bin arasında idari para cezası verilecek.

kaynak:webtekno

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments