Brezilyalılar, PS4’te korsan oyun oynamanın yöntemini buldu!

0
1247

Sambacıların Sony’ye attığı çalım yenilir yutulur değil

Hemen hemen her teknolojik cihazın başına gelen “kırılma” hadisesi kısmen de olsa PlayStation 4 için de geçerli oldu. Keskin zekasını ve tüm mesaisini sadece sambaya harcamayan bazı Brezilyalı PlayStation 4 kullanıcıları, Sony’nin halihazırda kullanıcılarına sunduğu “Oyun Kardeşliği” sistemini aldatmanın ve birden fazla konsola aynı oyunu yüklemenin yolunu buldu.

273

Bilindiği üzere, PlayStation 4’e dijital olarak satın alınan oyunlar, “Oyun Kardeşliği” sayesinde iki farklı kullanıcı tarafından oynanabiliyor ve bu sayede oyun fiyatları bir anlamda yarıya iniyor. Biri asıl, diğeri ise ikincil makine olarak ayarlanan 2 adet PlayStation 4, aynı oyunu çalıştırabildiği gibi, her türlü online etkinlikten ve güncellemeden de faydalanabiliyor.

Elbette “Oyun Kardeşliği” sisteminin bir sınırı var, ama Brezilyalı bazı PlayStation 4 kullanıcıları bu sistemin açığını fark etmiş ve aynı oyunu onlarca konsola yüklemenin yolunu bulmuş.

Donanımsal olarak konsola müdahale ederek, sabit diske diledikleri dosyayı aktarmayı başaran bu şahıslar, konsolun BIOS’una da yanlış bilgi göndererek faklı cihazlarda da oyunu oynanabilir hale getirmişler.

274

Bununla da yetinmeyip 10 adet korsan PlayStation 4 oyununu, 100 dolardan satmaya başladıklarını belirten bir de ilan hazırlayan bu kişiler, internette yayılan duyurularından sonra bir anda meşhur oldular.

Baştan gerçek olduğuna ihtimal verilmeyen bu durumun Sony tarafından takibe alınmasının ardından işin ciddiyeti de ortaya çıkmış oldu. Sony, ilanları hazırlayan mağazalarla doğrudan temasa geçip, hukuki işlem başlattığını duyurdu.

275

Kısacası, kısmen de olsa PlayStation 4’ün kırıldığı aşikâr. Bakalım Sony, ortaya çıkan bu açığı kapatacak yazılım güncellemesini ne zaman hazırlayacak…

 

Kaynak:merlininkazani

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments