Gangsta.

2
6126

Gangsta.

İsim: GANGSTA., ギャングスタ

Tür: Aksiyon, Dram, Seinen

Yayınlanma Tarihi: 02.07.2015

Bölüm Sayısı: 12

Orijinal Eser: Kohske

Yönetmen: Shukuo Murase

Senarist: Shinichi Inotsume

Başlıca Seiyuular: Tsuda Kenjirou (Nicolas Brown), Junichi Suwabe (Worick Arcangelo), Mamiko Moto (Alex Benedetto)

Firma/Stüdyo: Manglobe

Açılış: Renegade – STEREO DIVE FOUNDATION

Kapanış: Yoru no Kuni (夜の国) – Annabel

gangsta (3)

Seinen etiketi altında sizlere dram ve bol aksiyon sunacak Gangsta. ile yozlaşmış bir şehrin her köşesinde farklı hikayeler saklayan acımasız sokaklarına misafir olacaksınız bu sezon. Ama şimdiden belirtmekte fayda var. Eğer kan görmeye, şiddete ve cinsel içeriğe tahammülünüz yoksa bu bahsettiğim şehre adım atmamanızı şiddetle tavsiye ederim; çünkü şahit olmak ya da hayal etmek dahi istemeyeceğiniz her şey burada, bu şehrin sokaklarında hayat bulmakta.

Mafyanın hüküm sürdüğü, mesleklerini ne şekilde icra ettikleri sorgulanır polislerin sözde huzuru korumaya çalıştığı, haliyle kanun kavramının geçerliliğini yitirdiği şehir, Ergastulum’da başlıyor hikaye. Her türden suçlunun ve etraflarında dönen kirli işlerin kurbanı olmuş; zavallı hayatlarını sürdürmeye çalışan insanların yuvası haline gelmiş bu yerde, ekstrem sayılabilecek pek çok şey normal karşılanıyor ve zaman öylece akıp gidiyor. Onlarla tanıştığımız gün, şehrin sakinlerinin dönüp bakmayacağı kadar sıradan olaylardan biri ofislerinin hemen karşısındaki sokakta gerçekleşiyor. Kahramanlarımızdan ilki cam kenarında dayak yiyen bir hayat kadınını ilgisiz gözlerle izliyor, bir yandan da telefon çalıyor ve çalıyor. Beklediğimiz ikinci kişi ekrana girdiğinde elinde yumurta pişirdiği tavasıyla telefona yetişmeye çalışıyor ama nafile. Evet, Nicolas ve Worick’e merhaba deyin; kendilerini Gansta.’nın önümüzdeki üç ay süresince yayımlanacak 12 bölümünde çok sık göreceksiniz.

 

gangsta (2)

 

Odenwa Arigatou Gozaimasu. Benriya desu!

Nicolas ve Worick… Para karşılığında çok çeşitli istekleri yerine getiren bu adamlar, asıl hizmetlerini yaşadıkları yerde polis ya da mafyanın talimatıyla olsun fark etmez; kimsenin yapmaya cesaret edemeyeceği, yapmayacağı ya da sadece yapamayacağı işler konusunda veriyorlar. Sarışın ve uzun boylu Worick (35) işlerinin gereği iletişimden sorumlu, oldukça konuşkan ve şakacı bir mizaca sahipken; kısa boylu –hiç öyle gözükmese de boyu 1.69 metre- ve esmer Nicolas (34), vahşi, kaba saba hali, insanüstü gücü, pis işleri halletmek için taşıdığı katanası ve Worick’in zıttı şekilde sessizliğiyle dikkat çekiyor. Ancak dakikalar ilerledikçe Nicolas’ın hiç ama hiç konuşmadığı fark ediliyor ve ancak işte o zaman karakterin sadece konuşmayla arası olmadığı değil duyma engelli olduğu ortaya çıkıyor. Daha çok dudak okuyarak ve işaret dili kullanarak kendisini ifade eden Nic’in tercümanlığını Worick üstleniyor pek çok defasında. Ayrıca boynunda taşıdığı künyelerle tanınan ve sadece bu bilgi ile bile duyanları dehşete düşüren bir karakter Nicolas, tabii bu olayın ardındaki gerçek ne henüz bilinmiyor. Yanyana kel alaka kişiliklere sahip karakterlerden oluşturulmuş bu tarz kombinasyonları görmek, animelerde sıkça karşılaştığımız durumlardan aslında ama Nic ve Worick pek de sıkıcı görünmüyor benim gözüme. Hatta görevlerine bu kadar net yaklaşmalarının yanında kendilerine göre sahip oldukları merhamet duygusu da artı puanları.

Karakterleri geçmişlerine değinmeden veya onları apaçık gözler önüne sermeden tanıtan bir ilk bölüm Naugty Boys. Benriya’nın işlerini nasıl bir mantıkla yürüttüklerini ve böyle bir mantıkla hareket edebilmelerine müsaade eden ortamı görmüş oluyoruz yirmi dakikalık bölüm boyunca. Worick ile Nicolas’ı dükkanı önünde sorun çıkaran serserilerden kurtulmak üzere arayan yaşlı kadını ziyaret ediyor; sonra da bölgelerinde karışıklık çıkaran ve uyuşturucu-kadın ticareti gibi faaliyetlere girişen Barry Abott liderliğindeki yeni bir çetenin ortadan kaldırılmasına karar veren 4 Büyük Ergastulum mafyasının gergin geçen toplantısına misafir oluyoruz. Mafyanın isteği doğrultusunda Benriya’ya iş telif eden ve korunması gereken insanlar konusunda oldukça farklı bir politika izleyen polis memuru Chad ile tanıştığımızda ise mafya ve polisin ne denli iç içe olduğu gerçeğini yine Ergastulum’da şaşırılmaması gereken şeyler listesine ekliyoruz. Sonradan adının Alex olduğunu öğreneceğimiz ve gidecek hiçbir yeri, yaşayacak bir hayatı olmadığını düşünen hayat kadınının yolunun Worick ve Nicolas ile kesişmesiyle kendine nasıl yeni bir seçenek yarattığını ise tahmin edebiliyoruz sadece. Son dakikalarda ise benim bölüm içinde en sevdiğim sahneye geliyoruz. Mangayı takip eden biri olarak görmek için sabırsızlandığım ve Nicolas’ı bölümün yıldızı haline getiren bu sahne konusunda bölümü çoktan izlemiş olanlar ya da yazıyı okuduktan sonra izleyecekler arasında bana katılacak pek çok kişi olacağını düşünüyorum.

gangsta (1)

Mangayı konu olarak ele alırsak, evet, silahlar mafyalar ve suç ögeleriyle iç içe olan Gangsta. pek de orijinal sayılmaz ama Japonya’daki anime piyasası da göz önüne alındığında, son zamanlarda sık sık gördüğümüz tarzda bir anime olmadığı kesin. İnternette pek çok yönden benzer temaya sahip Black Lagoon’la kıyaslanan seri, ilk bölümüyle bu sayede sağlam bir giriş yapıyor sezona. Gangsta.,Koshke’ye ait manganın güzel bir adaptasyonunu bizlere sunmasını tüm kalbimle dilediğim stüdyo Manglobe’a ait bir anime olarak, kasvetli ve kesinlikle kusursuz olmaktan uzak bir temayı olabildiğince dürüst yansıtırken kan kullanımında biraz hafife kaçsa da uyuşturucu/seks/şiddet/cinayet gibi ögeler söz konusu olduğunda da oldukça cesur. Bu yüzden Manglobe gibi adını daha önce pek çok farklı seriye yazdırmış bir stüdyonun elinden çıkan animenin kendine has bir güzelliği olduğunu düşünüyorum. Evet, animasyonlar söz konusu olduğunda klasik anlamda güzel demek ya da ağzınızı açık bırakacak bir tekniğin kullanıldığını söylemek imkansız ancak Ergastulum’un içinde yaşayanları klostrofobiye itecek zalim doğasını resmeden Gangsta. için “Olmamış.” demek de seriye haksızlık etmek olur.

Serinin bölüm boyunca dinlenen müzikleri atmosfere oldukça uymuş. Sezonun şu ana kadar izlediğim en iyi açılışı diyebileceğim, Renegade şarkısının eşlik ettiği 90 saniye ise inanılmazdı. Sadece animeden renkli sahnelere yer vermeyen ve bu sayede neyse ki sıradan olarak nitelendirilmekten oldukça uzak kalan animasyonlara ba-yıl-dım. Açılışın dinamik akışı ve siyah-beyaz çizimlerin üzerine fışkıran renkler gibi detaylarını ne kadar beğendiğim üzerine daha pek çok şey söyleyebilirim ama bunun yerine kapanıştan da bahsetmek istiyorum. Açılışın ritmine zıt şekilde bu sefer daha hüzünlü ve sakin bir melodi olan Annabel’in şarkısına ve o sakinliğe yakışan yine sakin bir animasyona sahip kapanış. Açılışta olduğu gibi daha etkileyici olabilirdi belki ama burun kıvırmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Sonuç olarak Gangsta. müzikleri konusunda hedefi on ikiden vuruyor bana kalırsa.

gangsta
Başarılı seiyuulardan Worick’e ses veren ve karaktere tam oturan Junichi Suwabe’nin yanında bölüm sonundaki performansıyla Nic’in seiyuusu Tsuda Kenjirou’yu da tebrik etmek lazım. Mangada okurken bile etkileyici bulduğum bir sahnenin altından kolayca kalkarak animede de gülümsememe sebep oldu kendisi. Jigoku Shoujo’nun Ai Enma’sı, Kimi ni Todoke’nin Sawako Kuronuma’sı olarak karşımıza çıkan Mamiko Noto ise sezon içinde pek çok kez duymak istediğim bir sese sahip.

Sonuç olarak sezonun en çok beklenen yapımlarından biri olan Gangsta.’nın ilk bölümü benim en az mangası kadar keyifliydi. Ancak animenin ilk bölümünün manganın ilk bölümünü kapsadığını göz önüne aldığımda serinin bölüm sayısının on iki olarak açıklanmasına biraz üzüldüm açıkcası. On iki bölümde ne kadar ilerlenir; asıl hikayeye ne kadar geçilir hiçbir fikrim yok ve üstünkörü işlenen sahneler de görmek istemediğim bir gerçek. Bu konuda Manglobe’a güvenmek gerekiyor kısacası. Herkesin endişesi olan sansürlenmiş; gösterilmemiş yetişkin içeriğe rastlamamak da içimi rahatlattı; seinen bir seriyi bu türe yaraşır bir şekilde izleyebilmek her zaman karşılaştığımız bir durum değil sonuçta.

Bakalım önümüzdeki on bir bölüm Nic, Worick ve Alex’e ait olanlar başta olmak üzere Ergastulum’un kanunsuz topraklarından nasıl hatıraları bizlere getirecek. İzleyip göreceğiz.

Kaynak:animefantastica

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
En yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
TrolPower35
TrolPower35
7 Yıl Önce

Animenin 2.sezonu olmaması üzücü buna benzer mafyalı silahlı anime önerir misiniz 🙂