21 Mayıs, 2024, Salı
Ana Sayfa ANASAYFA Google QUIC Protokolü ile İnternet Erişimini Hızlandıracak!

Google QUIC Protokolü ile İnternet Erişimini Hızlandıracak!

1
1355
Google’ın 2013 yılında başlattığı SPDY göre daha hızlı bir internet sağlayacak olan QUIC protokolü ile interneti olabildiğince hızlandırmaya kararlı.

Bildiğiniz üzere web bağlantılarında HTTP protokolünü kullanmaktayız. Fakat Google’un 2013 yılında başlattığıSPDY yani Speedy (Hızlı) internet protokolü ile %50 oranından bile hızlı bir internet bağlantısı kurma amacında geliştirmelere başlamıştı.
google-quic-protokolu-ile-internet-erisimini-hizlandiracak-705x290Şimdi ise yeni bir deneysel protokol kuran Google QUICadını verdiği, yani quick (çabuk) kelimesinden türetilen yeni bir protokol çalışmalarına başlamış.0rtt-graphic

SPDY’nin geliştirilirken HTTP’de yapılan geliştirmeler ile bu sunduğu %50’yi geçen hız HTTP protokolü tarafından kapatıldı. Şimdi ise sırada QUIC protokolü yerini alacak.

UDP üzerinden sağlanacak gecikmeyi olabildiğince azaltan bu yeni protokol ile TCP yerine UDPkullanarak daha hızlı bir bağlantı sağlanabilmeyi amaçlayan Google, gecikmeyi de neredeyse 0ms’ye indirmiş.

http-2-0-and-quic-protocols-of-the-near-future-and-why-they-re-important

Farkı anlatırken tarayıcıyı açtığınızda oluşan gecikmenin asıl sebebi olan tarayıcı-server bağlantısıTCP‘nin bağlantı hızından kaynaklanıyor olması olarak gösterilmiş. Fakat QUIC protokolü ile tek seferde gelecek olan server bağlantısı neticesinde tarayıcınız açılır açılmaz bağlantı kurduğu için seri bir şekilde çalışabilecek (Eklenti vb ekstralar da tarayıcınzı yavaşlatır fakat konumuz bu değil)

QUIC protokolüne örnek vermek için bu protokol ile sağlanan YouTube bağlantısında %30’u aşan daha hızlı bir video dolumu gözlemlenmiş. Şu anda test aşamasında olan bu protokolün HTTP/2 veQUIC ile beraber geleceğin bağlantı protokolü olacağı gösteriliyor.

Bakalım ilerleyen zamanlarda QUIC adına ne gibi gelişmeler göreceğiz.

Kaynak:webtekno
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
En yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Quictransfer
Quictransfer
7 Yıl Önce

Newest Way to Send Your Big Size Files link: https://quictransfer.com/ how to use: https://www.youtube.com/watch?v=6hgctnqE5Sg