Grand Theft Auto 5 PC İnceleme

0
1985

Grand Theft Auto 5 PC İnceleme (GTA 5 PC İnceleme)

Tür: Aksiyon

Çıkış Tarihi: 14.04.2015

Yapımcı: Rockstar Games

Yayıncı: Rockstar Games

Diğer Platformlar: PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360

gta-5-pc-inceleme

“Tepeden baktığın, araba çaldığın, polislerden kaçtığın acayip eğlenceli bir oyun çıkmış, gördün mü? Arabaları da bir kaydırıyorsun, bir kaçıyorsun polislerden anlatamam, oynaman lazım.”

Grand Theft Auto’nun ilk oyunu çıktığı zamanlarda oyuncu olan şanslı kişiler, GTA’nın Türkiye’de nasıl yayıldığı ile ilgili bu muhabbetleri unutmamışlardır herhalde. O zamanlar birçok kişi için oyunun adı “Araba çalma oyunu” idi ve “O oyunun adı Grand Theft Auto bir kere, ya da GTA” diye hava atanlar bile vardı. Şimdi ise oyunun adını bilmeyeni dövüyorlar çünkü bu araba çalma oyunu bugüne kadar birçok kişinin yıllarını çaldı. Aslında seve seve verdik yıllarımızı GTA’ya. İlk 2 oyundaki kuşbakışı kamerayla oynamanın verdiği keyif, 3. oyunuyla birlikte gelen 3D ve üçüncü şahıs kamerası, arkasından çıkan Vice City ve San Andreas efsaneleri ile artık GTA adını bilmeyen oyuncu kalmamıştı neredeyse. GTA IV konsolların ardından sorunlu bir şekilde PC’ye çıkmıştı ve aylar sonra çıkan birçok güncelleme sonunda stabil bir hale gelmişti. Daha sonra çıkan Episodes From Liberty City’i (Lost and Damned’ı ve The Ballad of Gay Tony’i) de bittikten sonra PC oyuncuları GTA V için çok uzun bir bekleyişe girdi. Bu süre zarfında GTA IV modları aktı gitti; oyun bambaşka bir şekle büründü.

Aslında Hiç PC’ye Geliştirmiyorlar, Şaka Yapacaklar Çıkış Günü. Çıktığında GTA V’in Resmini İndireceğiz Sadece

Şu an ne GTA V’in PC için verilen ilk çıkış tarihini hatırlayabildim ne de kaç kere ertelendiğini… GTA V’in çıkışı için şafak sayan PC oyuncuları, şafak ne zaman doğan güneşe yaklaştıysa ertelenme haberini aldılar ve güneş onlar için gitgide karardı. Arka arkaya gelen erteleme haberlerinden sonra bol bol espri malzemesi çıktı. Gülüyorduk ama bir taraftan da bu ertelenmelere değip değmeyeceğini merak ediyorduk. Neyse ki GTA V sonunda GTA IV’ün aksine PC’ye adam gibi çıktı ve PC performansıyla birçok oyuncuyu şaşırttı. Baştan açık ve net olarak söylemekte fayda var; GTA V’in en iyi olduğu sürüm kesinlikle PC.

gta-5-pc-inceleme (1)

PC sürümünün artılarına geçmeden önce oyundan biraz bahsedeyim. Konsol sahiplerinin 50 kere bitirdiği oyundan yani. GTA V’te soygun görevleri çok önemli bir yer tutuyor ve başlangıçta da bir soygun göreviyle karşı karşıyayız. Alıştırma bölümü olarak koyulmuş olan bu kısım diğer birçok oyundakinin aksine hiç de sıkıcı ve yavaş tempoda değil, tersine hızlı ve eğlenceli. Klavye ve mouse kontrollerinin rahatlığını hemen hissediyoruz. Senaryo modundaki 3 oynanabilir karakterimizin ikisi Michael ve Trevor’u ilk görevde görüyoruz. Polislerden kaçarken Michael vuruluyor, Trevor ise olay yerinden uzaklaşıyor ve iki ortağın yolları ayrılıyor. Soygunun ardından Michael büyük bir servete sahip olurken, aynı zamanda olay sırasında öldüğü sanılıyor ve bu da elbette kendisinin işine geliyor. Ta ki anadan nerd rage doğma olan Trevor durumdan yıllar sonra haberdar olana kadar… Araba çalarak geçimini sağlayan -sanki alın teriyle kazanıyor gibi yazmışım- diğer karakterimiz Franklin ise yanlış adamın arabasını çalmaya giderek Michael ile karşılaşıyor ve böylece 3 karakterimizin yolları da kesişmiş oluyor.

Senaryo modunda bir noktadan sonra belirli yerlerin dışında istenilen karaktere geçiş yapılabiliyor. Ayrıca 3 karakterin dahil olduğu ve üçünü de kontrol edeceğiniz keyifli görevler de var. Örneğin bir görevde Trevor helikopteri kullanırken Michael bir kurtarma görevi üstleniyor, Franklin ise dürbünlü tüfeğiyle destek oluyor. Karakterin farklı özel yetenekleri bulunmakta. Silah kullanmak konusunda uzman olan Michael ağır çekim moduna girip daha iyi hedefi tutturabiliyor, Franklin araç kullanma konusundaki yeteneklerini sergileyip ani manevralarla peşindekilerden uzaklaşabilirken, Trevor da mermiye kafa atmaya gidebiliyor. San Andreas’ın seriye getirdiği en beğenilen yönlerinden biri RPG ögeleriydi ve bunlar GTA V’de daha gelişmiş bir şekilde mevcut. Senaryo modunun dışında Grand Theft Auto Online’da da bu yetenekler önem taşıyor.

gta-5

 

“Bu Karıyla Evleneceğime Keşke O Gün Ölseydim”

GTA V’in senaryosu oldukça keyifli çünkü sıkılacak olduğunuz vakit karakter değiştirebiliyorsunuz ve farklı dünyalarda farklı deneyimler yaşayabiliyorsunuz. En çok keyif aldığım Michael’in hayatı ama sizin için bu farklı olabilir. Baş belası olan 2 tane çocuğu ve adamı katil edebilecek karısıyla Michael parayı bulsa da mutluluğu bulamamış. Ancak başından geçenler her ne kadar kendisi için pek olmasa da oyuncu için oldukça komik olabiliyor. Özellikle karısının tenis hocasını, yoga hocasını falan görünce zengin olduğu ve hayata döndüğü ve de en önemlisi evlendiği güne lanet ediyordur. En komik olan tarafı Michael’in aslında iyi biri olmak için gayret göstermesi ama işte kendisinin ve ailesinin başından öyle olaylar geçiyor ki çıldırmaması mümkün değil. Oğlunun ve kızının kötü arkadaşlar edinip KÖTÜ YOLLARA düşmesinin verdiği acıya dayanamadığımızda başka karaktere geçelim. Franklin “niggaları” ile takılıyor ve zengin olma hayallerinin peşinden gidiyor. Kendisi Michael’den de etkileniyor. İkili arasında baba-oğul gibi bir ilişki görülüyor. Michael çocuklarıyla yaşayamadığı bu ilişki için Franklin ile bir bağ kurarken, Franklin de saygın bir zenci olma yolunda ilerliyor. Diğerleri kötü yola düşebilirken Trevor ise oyunda kötü yolun eş anlamlısı olabilir. Bazılarının favori karakteri olsa da, daha ilk kontrolünü aldığımızdaki serideki önemli bir karakteri pisi pisine öldürmesi ve davranışlarından ötürü bana en itici gelen karakter Trevor. Belirtmek gerekiyor ki oynanışta ve hikayede fazla cinsellik ve şiddet bulunuyor. GTA V zaten 18 yaş sınırı bulunan bir oyun ama bazı noktalarda bazı oyuncular yine de içerdiği cinsellik ve şiddetten rahatsız olabilir.

gta-5 (1)

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments