İlk Yerli Tasarım Programı Kedicad’in İkinci Sürümü Çıktı!

0
1386

KediCAD Nedir?

KediCAD Linux  için geliştirilen 2 boyutlu CAD yazılımıdır. KediCAD normal bir CADyazılımından beklenen genel çizim ve değişiklik yapma özelliklerine sahiptir. Bunların dışındaCAM g-code üretimi, FEA Sonlu eleman analizi, dxf dosya açma kaydetme, standart malzeme kütüphaneleri ( hidrolik mlz. ve standart profil ler), simülasyon özelliği, macro yazma-çalıştırma özelliği gibi daha onlarca özelliği bulunuyor..

Mühendislik hesaplarında, çizimden atalet momenti hesabı, Gerilme ,eğilme, burkulma  – güç hesabı, hidrolik hesapları, dişli redüktör hesapları, rulman , conta , kama seçimi gibimühendislik uygulamalarında kullanılan alt programları bulunmaktadır.

Ülkemizde yerli olarak geliştirilen Kedicad adında tasarım programının ikinci sürümü görücüye çıktı. Tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan program Türkiye’nin tasarım gücünü ön plana çıkaracak.

image

Türkiye’de mimari veya endüstriyel tasarımlar için yabancı yazılım programları kullanıyor olması üzerine harekete geçen ve Türkiye’nin kendi tasarımlarını kendi yazılımında yapması için Türkiye Pardus ekibinde görevli makine mühendisi ve yazılım geliştiricisi Abdurrahman Ulusoy tarafından geliştirilen Kedicad 2D tasarım programının ikinci versiyonu Kedicad’in piyasaya sürüldüğü öğrenildi.

Ulusoy; “Türkiye dünya çaplı tasarımcı yetiştirirken ülkemizde herhangi bir yazılım programı yapılmamıştı. Sıfır devlet desteği ile iki girişimcinin hayalleri ile gerçekleşen bu proje bugünlerde meyvelerini vermeye başladı. Yazılım fiyatları çok yüksek rakamlarda. Fakat yerli tasarım Kedicad programı kullanıcılara ücretsiz. Şu anda 2 bini aşan kullanıcı sayısı ile birlikte her kullanıcısına 3 bin TL kazanç sağlıyor. Bugüne kadar birçok kullanıcısı tarafından görüş alışverişi şeklinde ilerleyen Kedicad yeni sürümünde birçok yenilik getirdik.” dedi.

JPEGmini
JPEGmini

Ulusoy programın başlıca kullanım alanlarını ise şu şekilde sıraladı: “Program başlıca olarak teknik resim, 2 boyutlu modelleme, mekanik animasyon, bilgisayar destekli imalat (CAM), sonlu elemanlar analizi (FEA) ve mimari projelerde kullanılabiliyor. Arayüzün Türkçe olması ile birlikte diğer dillere de çevirebilme özelliği bulunmakta ve böylelikle kullanıcılara kolaylıkla eğitim almadan tasarım yapma imkanı sunabiliyor. Özelliklerini gün geçtikçe geliştiren Kedicad ayrıca ekstra yeni özellik isteyenlere de söz hakkı tanıyor. Yetkili firma Kedicad’in geliştirileceğini ve ülkemizin de bu işi yapabileceğini göstermek adında ücretsiz olarak dağıtımını gerçekleşiyor.

Windows Sürümünde yeni çalışmaların geliştirme sürecinde ve Linux üzerinde tamamen hazırlanmış durumda olduğunu belirten Ulusoy; “Kedicad desteklendiği halde ülkenin yazılım anlamında dev projelerde görev alabilecekler. 3 Boyutlu modelleme kısmında Ar-Ge eksiklerimiz var. Bu eksiğimizi diğer sürümlerde gidereceğiz. Bu anlamda ilk aşamada ülkemizde en çok kullanılacak program olacağına inanıyoruz. Kedicad’in resmi sitesi ve sosyal platformlarında Kedicad’in son sürümlerini indirebilirsiniz” dedi.

image

İlk yerli tasarım programı Kedicad hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve programı indirmek isterseniz www.kedicad.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Derleme haberimizi mimari veya endüstriyel tasarım çalışmalarında bulunan okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

 

Kaynak:Kedicad,girisimhaber

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments