Korsan oyun ürünleri satan çetelere baskın!

0
1195

İki şüpheli hapis cezası aldı

Oyun ve teknoloji üreticilerinin hayatı, yenilikçi fikirlerin peşinden koşup dünyayı değiştiren ürünler yapmaktan ibaret değil. Büyük bir takım çalışması ve emek sonucunda insanlara ulaştırdığınız ürünleri korumanız gerekiyor. Donanım ve yazılım alanlarında özellikle oyunculara yönelik yenilikçi ürünleriyle bilinen Razer da korsana karşı savaşan teknoloji şirketleri arasında yer alıyor.

Razer’ın Şangay’daki yerel güvenlik yetkilileriyle ortaklaşa düzenlediği baskında, sahte Razer ürünlerini internette satan iki kişi yakalandı. Haikui Lin ve Ping Gong hem birer yıl hapis cezasına hem de 50 bin dolara yakın maddi tazminat cezasına çarptırıldı. Baskın sırasında on binlerce sahte ürün ele geçirildi.

83

Razer’ın kurucu ortağı ve CEO’su Min-Liang Tan konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Sahte mallar tüm dünyada pek çok sektörün yenilikçi adımlar atmasını ve gelişmesini engelliyor. Tüm bu çete ve sahtecilik operasyonlarını yerle bir etmek için yatırım yapıyoruz. Razer’ın bu tür yasadışı eylemlerin anlayışla karşılanmayacağına dair önemli bir örnek teşkil ettiğini umut ediyoruz.” Min-Liang Tan Facebook sayfasında “Bazen Razer ürünlerinin kalitesinden şikayet edenleri görüyoruz, olayı araştırınca bunların Razer’la alakası olmayan sahte ürünler olduğunu keşfediyoruz” dedi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin verilerine göre, korsan ve sahte ürünler sadece gelişmiş ülkelerde bile her yıl 125 milyar dolar zarar yaratıyor. Ve sonuç olarak her yıl 2,5 milyon kişi işsiz kalıyor. Bu durumdan en çok zarar gören sektörler arasında oyun ve teknoloji başı çekiyor.

Kaynak:merlininkazani

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments