Modern Dans ve Kimononun Mükemmel Uyumu

0
2050

Dancing Strawhats ve Koharu Sugawara’dan Modern Dans ve Kimononun Mükemmel Uyumu

Pek çoğumuz Japon kültürüne hayranız. Japon kültürü denilince akla gelen ilk unsurlardan biri de Japonların geleneksel kıyafeti olan kimonodur. Özellikle düzenlenen festivallerde giyilen kimonolar ile yeri geldiğinde geleneksel dans gösterileri de yapılır.

modern-dance-ve-kimono-dancing-strawhats-koharu-sugawara

İşte tam bu noktada dans grubu Dancing Strawhats ve Japon koreograf/dansçı Koharu Sugawara ve ekibi (Rio Takanaka, Hinano IIno, Yuki Shibuya) bir araya gelerek kimono kıyafetleri eşliğinde bir modern dans videosu hazırladı.

Videoda uzak doğu ezgilerini duyduğumuz parça Till the AM  ise trap müziğin önemli isimlerinden TroyBoi’ye ait. Çekimleri Kyoto’nun Shorinji tapınağında gerçekleştirilen dans ben de dahil izleyenlerin çoğundan tam not aldı. Grup, Shorinji tapınağında dans etmenin kendileri için büyük bir onur olduğunu ifade ederken tapınağın sahibi aileye de çekim yapmalarına izin verdikleri için minnettar olduklarını belirtti.

Öte yandan hasır şapkalı Dancing Strawhats grubu aslında 2009 yılında Norveç’in Got Talent yarışmasını kazanan Quick Crew isimli Norveçli bir grup. Dancing Strawhats ise yeni oluşturulan bir proje olarak ifade ediliyor. Hasır şapkalılar ilk dans videolarını Koreli dans grubu Jinjo Crew ile Seul’deki Gyeonghuigung Sarayı’nda çekmişti.

Ekipten birkaç performans;Koharu Sugawara’dan biraz bahsedecek olursak; Japon koreograf/dansçı 10 yaşından beri dans ediyor. Japonya’da Dance Attack yarışmasını kazanan ünlü dansçı bir çok grupla sayısız performans gerçekleştirirken dünyanın çeşitli yerlerinde de dans eğitimleri veriyor.

Dansçının en beğenilen performanslarından bazıları;


5

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments