Prison School

0
3255

Prison School

Tür: Seinen, Ecchi, Okul Hayatı

Yayınlanma Tarihi: 11.07.2015

Yönetmen: Tsutomu Mizushima

Mangaka: Akira Hiramoto

Stüdyo: J.C.Staff

Başlıca Seiyuular: Hiroshi Kamiya (Kiyoshi Fujino), Katsuyuki Konishi (Takehito Morokozu), Kenichi Suzumura (Shingo Wakamoto), Daisuke Namikawa (Jouji Nezu), Kazuyuki Okitsu (Takehito Morokozu), Kana Hanazawa (Hana Midorikawa), Shizuka Itou (Meiko Shirakai)

Açılış: Kangoku Danshi – Ai no Prison

Kapanış: Kangoku Danshi – Tsumibukaki Oretachi no Sanka

prison-school-header

2015 yaz sezonunun çoğu animesinin ecchi türünde olduğunu ve bunun birçok anime izleyicisini fazlalıkla rahatsız ettiğini Monster Musume tanıtımında belirtmiştim. Ancak her ecchi aynı klişe sahnelere sahip olacak diye bir şey yok. Nadir de olsa farklılığını ortaya koyabilmiş ecchi animeler çıkabiliyor. İşte Prison School da onlardan birisi.

Prison School’da beş erkek öğrencinin yeni bir lise hayatına başlaması anlatılıyor. Ancak bu beş kafadarın gittikleri lise, önceki senelerde tamamen kızlardan oluşan bir lise olup yeni senesinde erkekleri almaya başlamış bir lise. Bu beş erkek tamamen kızlardan oluşan liseye gittiklerinde cennete düştüklerini düşünüyorlar. Lisenin getirdiği heyecan ile kızların banyo yapmalarını gözetleme kararı alan gençlerin hayatı tam da bu kararlarıyla değişiyor. Kızları gözetlerken yakalanan erkekler, okul kuralları gereği bir ay hapis cezası alıyor. Ancak bu hapis okul içinde ve monitörden gördükleri dersler dışında fiziksel güç gerektiren işlerde çalışmak zorundalar. Bu kadar zorluklar içinde beş delikanlı, lise hayatının eğlencesini nasıl çıkaracaklar?

prison-school-ovv

Konusuyla dikkat çeken Prison School’un anime uyarlaması da çizimler açısından oldukça güzel. Mangaya sadık kalınarak yapılan çizimler göze oldukça güzel görünüyor. Karakterlerin tepkileri de mangadaki gibi olduğu için insan doğal olarak eğleniyor. Renklendirmeler, özellikle de yüz renklendirmeleri ilk bakışta biraz tuhaf ve soluk gelse de serinin karakterini oldukça iyi yansıttığı için izlenebilirliğe artılar katıyor. Seri içi müzikler de oldukça iyi kullanılmış. Gençlerin yaşadığı gerilimi bir nebze olsun siz de hissedebiliyorsunuz.

prison-school-kiyoshi

Prison School’un diğer büyük bir artısı ise seiyuu kadrosu. Serinin baş karakterlerinden Kiyoshi’ye Hiroshi Kamiya’dan daha iyi bir ses bulunamazdı muhtemelen. Her ne kadar çoğu repliği öksürmek olsa da Daisuke Namikawa’nın da seride bulunması büyük bir artı. Son yılların neredeyse her kadın seiyuu anketinde birinciliği bırakmayan Kana Hanazawa da Prison School’un kadrosuna serinin en ilginç karakteri Hana ile canlılık katıyor. Gintama’dan Sougo Okita ile kendisini sevdiren Kenichi Suzumura da Shingo karakteriyle bizi bir hayli eğlendireceğe beniziyor.

prison-school-hana

Şimdiye kadar serinin hep pozitif yönlerinden bahsettim, biraz da olumsuz yönünden bahsedeyim. Serinin anime uyarlaması duyurulduğundan itibaren hayranların korkusu olan ve maalesef gerçekleşen bir olumsuz yön bu. Neden bahsettiğimi çoktan anladınız bile; tabii ki SANSÜR. Mangasında her şeyi ayan beyan gördüğümüz Prison School’un animesinde öyle bir sansür uygulanmış ki yukarıda yaptığım olumlu eleştirilerin hepsini silip süpürecek nitelikte adeta. Kimse itiraz etmesin, Prison School’u sevdiren en büyük etkenlerden birisi cüretkar ecchi sahneleridir. Klişeliğin bir hayli dışına çıkmasıyla insanların ilgisini çeken Prison School’un animesinde böyle ağır bir sansür uygulanması beni bayağı sinirlendirdi. Yapımcıların bu seriyi R-17+ olarak sınıflandırmasındaki amaç, daha erken saatlerde yayımlayıp daha fazla reyting almak mı, orası tam belli değil. Ancak eğer öyleyse reyting uğruna belki tüm zamanların en iyi ecchi serisi heba ediliyor. Giden yoğun şikayetler üzerine sansür kalkar mı, o da belli değil, ancak olmadık yerden vuran bir güneş ışığı ve banyonun gitmek bilmeyen buharı Prison School’da olması gereken son şeyler.

prison-school-censorship

Sonuç olarak; ecchi seviyorsanız ve tuhaf fetişlere yabancı değilseniz Prison School’u kesinlikle ama kesinlikle kaçırmayın derim. Eğer sansür devam ederse hafif komedi ile harmanlanmış bu serinin mangasına kesinlikle bakın. Tek seferde onlarca bölüm okuyabileceğinizi garanti edebilirim.

Kaynak:animefantastica

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments