Site Haritası Oluşturma ve Google Webmaster Tools’a Gönderme

1
1947

sitemap-resim

 

Evet arkadaşlar bugün site haritası oluşturma ve Google Webmaster Tools’a göndermeyi anlatacağım öncelikle site haritası hakkında az bilgi vereyim   Sitesi haritası Protokolü Sayesinde Bir  tasarımcı arama motorlarını, sitesindeki taranacak URL’ler Hakkında bilgilendirebilir. Bir site haritası Bir sitedeki URLleri listeleyen Bir XML dosyasıdır. Bu dosya Sayesinde site tasarımcıları, taranacak sayfalarının üzerinde daha fazla temsilcisi  olurlar. Arama motorlarının birleşimi  ne sıklıkla degiştiği, doğrusal birim en son ne zaman güncellendiği sitedeki hangi sayfa diğerlerinden Daha önemli , öncelikli gibi bilgileri bu dosya ile gönderebilirsiniz. Bu yolla arama motorları web sitelerini tararken Daha verimli olmaktadır. Web sitesi haritaları yapı İtibariyle robots.txt evrensel kaynak bulucu hariç tutma protokolünün tamamlayıcısı olan Bir evrensel kaynak bulucu ve dahil etme protokolüdür.

ilk önce Google Webmaster Tools’a üye olmanız lazım  sitenizi eklemeniz ve sitenizi doğrulatmanız lazım size kod veya dosya veriyor kodu sitenizin bir yerine ekliyorsunuz dosyayı ise Host’unuza atabilirsiniz şu adresten kayıt olun.

https://www.google.com/webmasters/tools/?hl=tr

sitenizi ekledikten ve doğruladıktan sonra kontrol panelinden site haritalarına tıklıyorsunuz alttaki resimde gösterdiğim gibi.

Adsıasdasdasz

 

site haritalarına tıkladıktan sonra açılan sayfadaki kırmızı renkli site haritası ekleme/test etme butonuna tıklıyorsunuz ve site haritasının bulunduğu dizini yazıyorsunuz site haritası oluşturmak için şu siteyi kullanabilirsiniz: https://www.xml-sitemaps.com/ yaptıgınız sitemap.xml dosyasını indirip Host’unuza  atıyorsunuz attığınız dizini yazıyorsunuz ve gönderiyorsunuz hata oluşabiliyor bazen doğru dizin yazdığınıza emin olun attaki resimde de gösterdim nasıl gönderildiğini.

Adsıasdasdasdz

Eğer WordPress kullanıyorsanız bu konuya bakın

WordPress Site Haritası Oluşturma ve Google Webmaster Tools’a Gönderme

Umarım işinize yaramıştır iyi günler 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
En yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments