WordPress Site Haritası Oluşturma ve Google Webmaster Tools’a Gönderme

0
3148

wordpress-sitemap

Evet arkadaşlar bugün WordPress için site haritası oluşturma ve Google Webmaster Tools’a göndermeyi anlatacağım öncelikle site haritası hakkında az bilgi vereyim   Sitesi haritası Protokolü Sayesinde Bir  tasarımcı arama motorlarını, sitesindeki taranacak URL’ler Hakkında bilgilendirebilir. Bir site haritası Bir sitedeki URLleri listeleyen Bir XML dosyasıdır. Bu dosya Sayesinde site tasarımcıları, taranacak sayfalarının üzerinde daha fazla temsilcisi  olurlar. Arama motorlarının birleşimi  ne sıklıkla degiştiği, doğrusal birim en son ne zaman güncellendiği sitedeki hangi sayfa diğerlerinden Daha önemli , öncelikli gibi bilgileri bu dosya ile gönderebilirsiniz. Bu yolla arama motorları web sitelerini tararken Daha verimli olmaktadır. Web sitesi haritaları yapı İtibariyle robots.txt evrensel kaynak bulucu hariç tutma protokolünün tamamlayıcısı olan Bir evrensel kaynak bulucu ve dahil etme protokolüdür.

ilk önce Google Webmaster Tools’a üye olmanız lazım  sitenizi eklemeniz ve sitenizi doğrulatmanız lazım size kod veya dosya veriyor kodu sitenizin bir yerine ekliyorsunuz dosyayı ise Host’unuza atabilirsiniz şu adresten kayıt olun.

https://www.google.com/webmasters/tools/?hl=tr

Daha sonra WordPress eklentisi kurmanız lazım vereceğim adresten indirebilirsiniz yada  WordPress panelindetn Eklentiler>Yeni Ekle ye tıklıyarak Google XML Sitemaps yazıp aratarak kurabilirsiniz.

Eklenti linki: https://wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator/

eklentinin arama yerinde görüntüsü şöyle.

Adasdasdsız

eklentiyi kurduktan sonra WordPress panelinden Ayarlar>XML-Sitemap’e tıklıyoruz.

Adsızasdasdsa

İşaretlediğim sitemap.xml yazılı yer sizin Google Webmaster Tools’a gönderceğiniz sitemaptır.

ssssssssssssssssssssssssssssssssssss

Buralardan da gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

s1 s2 s3 s4 s5 s6 s7

Ayarlamaları yaptıktan sonra seçenekleri güncelle butonuna basarak yaptığımız ayarları kaydediyoruz ve  Google Webmaster Tools’a giriyoruz aşağıdaki resimde gösterdiğim site haritaları yazan yere tıklıyoruz.

Adsıasdasdasz

Açılan yerden  kırmızı renkli SITE HARITASI EKLEME/TEST ETME butonuna basıyoruz ve açılan yere WordPress paneline kurduğumuz eklentide yazan uzantıyı yazıyouz  aşağıdaki resimdeki gibi daha sonra Site Harıtası Gönder butonuna basıyoruz

Adsıasdasdasdz

Hata oluşabiliyor bazen doğru dizin yazdığınıza emin olun WordPress kullanmıyorsanız yada kendiniz göndermek istiyorsanız bu konumuza bakabilirsiniz.

Site Haritası Oluşturma ve Google Webmaster Tools’a Gönderme

Umarım işinize yaramıştır başka bir konuda görüşmek üzere iyi günler 🙂

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments