Üniversite Öğrencileri İçin Yeni Türk Yapımı Sosyal Medya: Scorp

0
1563

universite-ogrencileri-icin-yeni-turk-yapimi-sosyal-medya-scorp-705x290

Bildiğiniz gibi son zamanlarda Türk Yapımı başlığı altında paylaştığımız öğeler artmaya devam ediyor. Bu yazımızda ise bunlara yeni bir tanesini ekliyoruz.

2 üniversite öğrencisi tarafından ortaya çıkarılan bir sosyal medya uygulaması Scorp, bizlere Sosyal Medya konusunda eni bir soluk getirmeye kararlı. Birçok yorumlara ve kendilerine göre “Videolu Sözlük” olan Scorp, farklı bir sosyal medya deneyimi sunmaya hazır.

Print

Sercan Işık ve İzzet Zakuto tarafından oluşturulan Scorp’ta şu anda 300’den fazla kişilik bir ekipbulunuyor. Her gün duyulması ve kullanıcı sayısı artan bu sosyal medya uygulaması 2015 yılı içerisinde ciddi bir büyüme sağlayacak gibi duruyor.

app

 Nedir Bu Scorp?

Scorp biraz önce de bahsettiğim gibi bir sosyal medya uygulaması. Şu anda birçoğunuzun takıldığısözlükler ile Vine’ın harmanlanmış hali olarak düşünebileceğimiz Scorp için Videolu Sözlük yakıştırması yapılmakta.

Tıpkı sözlükler gibi başlıkları bulunan uygulamada sözlüklerde yaptığımız gibi yazı yazarak değil Vinemisali video çekerek bu başlık altında görüşlerimizi paylaşıyorsunuz.

Hemen yeri gelmişken belirtelim, video çekeceğiniz için bazı konularda kimliğinizin açığa çıkması çekingenliği ortaya çıkmaması için anonim bir şekilde başlık veya videonuzu yayınlayabiliyorsunuz.

Toparlamak gerekirse bir başlık açabilir, bu başlığa da video ile görüşlerinizi ve fikirlerinizi aktarabileceğiniz bir ortam Scorp.

universite-ogrencileri-icin-yeni-turk-yapimi-sosyal-medya-scorp-705x290

 Neden Scorp Adı Seçilmiş? Türkçe İsim Bulamamışlar Mı?

Scorp adı İngilizce scorpion olarak adlandırılan akrepten geliyor. Logo’da buna yönelik yapılmış. Akrep zehrinin hızla yayılıyor olması da bu sosyal medya girişiminin hızla gelişeceğine dair olan inançlarından geliyor.

Neden Türkçe değil kısmını da tekrar anlatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Neredeyse her İngilizce adlı oyunlarda da belirttiğim gibi global bir marka ya da bir proje olma amacındaki firmalar bu yolu seçerler. Sadece ülkemiz için değil her ülke için de böyledir.

scorpafisa3

 Şu Anda Kullanım Sayısı Ne Alemde?

Scorp, Şubat ayında ortaya çıkan bir proje ama 10 Nisan 2015 Cuma günü itibariyle aktif olduğu 8 haftada, 95.000’den fazla indirme ve günlük ortalama 14.000-16.000 aktif tekil kullanıcıya sahip olmayı başarmış.

Bu rakamlar da şu anda bulunduğu tek platform olan App Store için geçerli. Yani daha Android ve WindowsPhone platformunda olmayan Scorp ciddi bir başarı sağladığını söyleyebilirim.

Ülkemizde bulunan 27 farklı üniversitede de ekibi bulunan Scorp ülkemizdeki tüm üniversitelere ve yurtdışına açılmayı planlamakta. Hatta bunun için ilk adımı Amerika’daki Pensilvanya eyaletinde bulunan Carnegie Mellon Üniversitesi ile başlattıkları beta süreci ile kanıtlamışlar. (Facebook da ilk üniversiteler arası çıkmıştı. Bakalım Scorp neler yapacak)

app2

 Peki Ya Diğer Platformlar?

Şu anda sadece iOS platformunda olan Scorp, Bu ay içinde de Android platformunda yayınlanacak.

Windows Phone kullanıcıları da “Bizi yine unuttular” demelerine gerek kalmadan ekleyelim. Scorp Android çalışmaları biter bitmez WP platformu için de çalışmalara başlayarak en kısa sürede bu platformdada olacak.

Ayrıca bir de Web arayüzüne sahip olmak isteyen Scorp, Instagram’ın sitesi gibi paylaşımlara bakabileceğiniz ama paylaşım yapamayacağınız bir arayüz ile gelebilir.

scorp-840x420

 Üniversite, Temsilci Falan Dediniz. Biz Buna Katılabilir Miyiz?

Tabiki, info@scorpapp.com adresine atacağınız mail ile Scorp ekibi ile iletişime geçebilir ve üniversitenizde yayılmasına katkı sağlayabilirsiniz.

 

Kaynak:webtekno

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments