Microsoft, Bing’in Görsel Aramalarını Daha Detaylı Şekilde Yeniliyor

0
1129

microsoft-bing-in-gorsel-aramalarini-daha-detayli-sekilde-yeniliyor-705x290

Microsoft, Bing‘in görsel arama kısmana bazı geliştirmeler getirdi. Bu geliştirmeler doğrultusunda kullanıcılara daha fazla yardım edecek olan Bing, onlara sadece aradıkları görselleri bulmakla kalmayacak.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Microsoft, Bing üzerinden görsel arama yapanların, görsele tıkladıkları zaman eski versiyonuna göre fotoğraf hakkında çok daha fazla bilgi alacaklarını duyurmuştu.

Bing üzerinden görsel arama yapıp, bir görsele tıkladığınızda, açıklacak pencerenin alt kısmanda bazı yeni özellikler olacak. Bu özelliklere göre tıkladığınız görseli içeren Pinterest koleksiyonları, görselin varsa farklı boyutlarda ve çözünürlüklerde versiyonları ve o görseli barındıran internet sayfaları karşınıza çıkacak.

Bir başka özellik de eğer kullanıcı bir ürün görseline bakıyor ise, Bing otomatik olarak o kullanıcıya ürünü satın alabileceği yerlerin listesini de sağlayacak.

CampingTents

Araştırma firması NetMarketShare‘e göre Microsoft Bing, %8,1 ile en popüler arama motorları listesinde,%62,3 ile başı çeken Google ve %19,8 ile Çin’in Baidu‘sunun ardından üçüncü sırada bulunmakta.

Kullanıcı sayısı olarak Google’ın ciddi derecede arkasında kalan Bing, buna rağmen -özellikle Amerika kıtasında- çoğu kullanıcının bir numaralı tercihi konumunda. Hatta Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre, her ay Bing üzerinden milyarlarca görsel aranmaktaymış.

Bing’in yeni özelliğini (tam teşekküllü şekilde olmasa da) bende deneyerek ve aldığım ekran görüntüleriyle size açıklayayım. Örneğin, Bing üzerinden Fender‘in Telecaster gitarını görsel olarak arama yaptım. Aşağıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi, aradığım görsele tıkladığım zaman görselin kendisi ve altında görsele benzeyen, farklı diğer görsel seçenekler karşımıza çıkmakta.

1(29)

Bu arada sağ alt köşede yazan ”3 more sizes (3 farklı boyut daha)” ve ”5 pages with this images (bu görselin bulunduğu 5 internet sayfası)” şeklinde ibareler bulunmakta. Buraya tıkladığınızda ya da sayfayı aşağıya kaydırdığınızda da karşınıza gelen bilgiler aşağıdaki fotoğrafta gözükmekte.

2(19)

Dediğimiz gibi Bing, arama yaptığımız görsele ait, aynı görselin farklı boyutlarını ve görselin barındığı internet sayfalarını sunmuş durumda.

Mobil cihazlarda kısa bir süre içinde kullanıma sunulacak Bing görsel geliştirmesinin yeni özelliklerinden biri de mobil cihazlarda açılan fotoğrafların siyah çerçeve barındırmadan sunulması.

EiffelTower_OldandNew

Şu an bir nevi beta aşamasında olan Bing’in bu yeni özelliği, Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göreönümüzdeki hafta tüm PC ve mobil cihazlara sunulacak.

 

Kaynak:webtekno

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments