WordPress Tema Türkçeleştirme

2
1774

wordpress-tema-turkcelestirme

 

 

Temamızı Poedit programı ile Türkçeye çevireceğiz Programı aşağıdaki link den indirin.

http://www.poedit.net/download.php

Windows’u seçip indirin ve bilgisayarınıza kurun ve  açın  tema dosyalarımızın içindeki languages dosyasının içine girin  .po uzantılı   dosyayı açıyoruz. Burada  İngilizce terimlere tıklıyoruz ve  çeviri kısmı gözükecek metin kutusuna çevirisini yazıyoruz.Bütün terimlerin Türkçe’sini yazdıktan  sonra  kaydediyoruz dosya Adı tr_TR olacak şekilde değiştiriyoruz  Eski hali en_US idi ve tr_TR.po ve tr_TR.mo isimli iki dosyamız olacak. Bu dosyaları alıp temamızın languages klasörünün içine  atıyoruz  Wordpress Türkçe ise tema Türkçe olacaktır tema ayarı varsa oradan da Türkçe seçeneğini seçiyoruz resimli anlatım aşağıdadır.

Programın ekran görüntüsü böyle

1

Resimde işaretlediğim aç yazısına tıklıyoruz.

2

 

Tema klasörünün içindeki languages klasörüne giriyoruz ve içerisindeki en_US.po uzantılı dosyayı seçip aç diyoruz.

3

Buradaki İngilizce bütün terimlere tek tek tıklayarak resimde işaretlediğim çeviri metin yerine Türkçe karşılığını yazıyoruz.

4

Ben sizin için 3 tane terim çevirip örnek olarak gösterdim bu ilki Page Not Found  İngilizce terimin karşılığı Sayfa Bulunamadı şeklinde yazdım sizde bu şekilde İngilizce terimleri Türkçe’ye çevireceksiniz.

5

Söylediğim gibi 3 tane terimi çevirdim  resimde gördüğünüz işaretliler Türkçe karşılıklarıdır.

6

Hepsini çevirdikten sonra resimde işaretlediğim Kaydet butonuna basıyoruz.

7

Kaydettikten sonra dosyamızın yanında tr_TR.mo şeklinde uzantı oluştu  en_US.po uzantılı dosyamızın adını değiştiriyoruz adını tr_TR yapıyoruz.

8

Gördüğünüz gibi dosyanın adını değiştirdik artık her şey tamam ve bu iki dosyayı sitenizin temalar dosyasının Languages  klasörünün içine atıyoruz işlem yukarıda dediğim gibi WordPress’niz Türkçe ise temanız Türkçe olacaktır eğer temanın dil ayarları kısmı varsa oradan Türkçe’yi seçin.

9

Terimleri çevirmek uzun sürmektedir yani çok terim vardır umarım işinize yaramıştır başka bir konuda görüşmek üzere 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
En yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ahmet
8 Yıl Önce

Bilgileriniz çok faydalı oldu teşekkürler admin