Durarara!!x2 Ten

0
1676

Durarara!!x2 Ten

İsim: Durarara!!x2 Ten

Tür: Fantastik, Gizem, Aksiyon,

Bölüm Sayısı: 12

Yayınlanma Tarihi: 4 Temmuz 2015

Yönetmen: Omori Takahiro

Senaryo: Noboru Takagi

Orijinal Eser: Ryogo Narita

Karakter Tasarımı: Kishida Takahiro

Başlıca Seiyuular: Orihara Izaya (Kamiya Hiroshi), Heiwajima Shizuo (Ono Daisuke), Sturluson Celty (Sawashiro Miyuki), Kishitani Shinra ( Fukuyama Jun)

Firma/Stüdyo: Studio Shuka

Açılış Parçası: Toyonaga Toshiyuki – ‘’Day you laugh’’

Kapanış Parçası: Revalcy – ‘’ EXIT’’

durararax2-ten

‘’Varlıkları anormal olan insanlar… Kendini bir yerlerde anormalliklerle sarmaş dolaş bulan insanlardır.’’

Büyük bir şehrin normal bir insana yaratacağı küçük korkular vardır. Kalabalık caddeye atacağı adımın tedirginliği, havasını ilk kez soluyacağı şehrin ciğerlerine yerleştirdiği yakıcılık… İlk tedirginliğinin yere, parmak ucuyla basmasıyla kaybolur gibi olmasının ardından, karşısında göreceği büyük kalabalık, önceden hayalini kurduğu bu yerin fotoğrafına bakarak,  içinde bir coşku hissetmesine neden olan insanlar değildir artık. İnsanların ona hissettirdiği tek duygu kalabalık içinde yalnızlık ve hepsinin üstüne geliyormuş hissiyle yaşadığı korku. Birçok ayakkabının kaldırımda bıraktığı ses, acı veren kahkahalar ve devamı gelmeyen cümleler arasında yok oluş. Normal bir insan normal bir şehre gelmiş, anormal duygular göstermiştir. Peki ya büyük bir şehrin içinde yatan anormallikler için normal bir insanın hissedeceği ne olurdu? Hiç şüphesiz anormalliklere alışmasıyla birlikte artık kendisi de normal olmayacaktır.

durararax2-ten (1)

İlk sezonuyla oldukça ilgi gören ve kendine geniş bir hayran kitlesi edinen Durarara!!; Shou, Ten ve Ketsu bölümlerinden oluşan ikinci sezon haberiyle herkesi sevindirmişti. Shou’nun ardından 4 Temmuz’da yayınlanan Durarara!!x2 Ten yine izleyicileri ekran başına toplamayı başardı.

Hikayemiz ilk olarak doğaüstü olayların, insanlara söylentileri ile korku uyandıran çetelerin ve sıradan insanların yer aldığı Tokyo’ya bağlı olan Ikebukuro şehrinde başlamıştı. Fantastik ve gizemi çözülemeyen olayların geçtiği bir şehri anlatan seride, olayların içinde kendini bulan karakterlerin hayatlarından kesitlere de yer verilmektedir. Durarara!!x2 Ten’in  ilk bölümü Orihara’nın hastane de uyanmasıyla başlamaktadır. Ortalığı karıştırmayı seven karakterimiz bir akşam Çarşı sokağında yürürken, yanından geçen yabancının karnına sapladığı bıçakla yere yığılmıştır. Televizyondaki tüm kanallar artık yolda bıçaklanmış olan bir adamın haberiyle çalkalanmaktadır. Yine bu haber neticesinde tüm karakterlerin olaya bakış açıları verildiğinden ilk bölüm özellikle Orihara’nın etrafında geçmektedir. Öyle ki insanları ve eğlenmeyi çok seven karakterimiz hastanenin de eğlenceli olduğunu düşünüp kalmanın iyi olacağını söylemektedir. Ancak iyileştiği zaman onu sorgulamayı bekleyen polisler kapıdadır. Orihara’nın hastanede son akşamını geçirmesine neden olacak sürpriz bir yabancı, gece genç adamın odasına girer. Geçmişten gelen bu kişi ile arasında geçenlerin ardından ilk bölüm sona ererek ne olacağı konusunda bizi merakta bırakmayı başarıyor doğrusu.

durararax2-ten (2)Durarara!! çok sevilen bir anime olmasına karşın ikinci sezon, birinci sezonun gölgesinde kalmıştır. Ancak farklı hikâyesi ve özgün karakterleri sayesinde daima yukarıda olmayı hak eden bir yapım olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Önümüze bu kadar tatlı bir malzeme koyan Ryogo Narita’ya ve onu işleyip görsel olarak bize sunan Omori Takahiro’ya ne kadar teşekkür etsek azdır. Anime tek bir karaktere odaklı olmak yerine tüm karakterlerin yaşamından kesitler sunmaktadır. Eğer bir karakter çevresinde  olay gerçekleşmişse yine tüm karakterler etkilenmekte ve hepsine yer verilmektedir. Olaylar ve karakterler arasında zincirleme bir bağlantı bulunmaktadır.

Animenin artılarına değinecek olursak; karakterlerin tasarımı, kişilikleri ile son derece özdeşlemiş güzel bir uyum yakalanmıştır.  Bu sezonda da karakterler arasındaki bağlantı bize yine olaylara geniş bir perspektiften bakmamıza yarar sağlıyor. Ayrıca hikayenin başarısını, animasyonda da yakalamış olan kaliteli bir yapım karşımıza çıkıyor.Bunun yanında bu sezonda da animenin açılış ve kapanış parçaları oldukça güzel. Bu güzel yapımın artıları olduğu gibi eksileri de mevcut. En büyük eksisi, ilk sezon kadar hareketi sağlayamamış olmasıdır. Ayrıca ikinci sezon üç kısıma ayrılmış ve bu ikinci kısım için 12 bölüme yer verilmiştir. Olaylar tam hareketlendi derken umarız bitmez yada son bölümde tüm olayı toparlama çabasına girilmez. Zaten olaylarda her karaktere yer veriliyorken bu kadar az bir bölüm olması animeye eksi bir yan katıyor.

Animenin, açılış ve kapanış parçaları oldukça başarılı. Toshiyuki Toyonaga, ”day you laugh” ile animeye coşkulu bir giriş yapıyoruz. Bitiş parçası olan ”EXIT” yine aynı hareketle bitişi sağlıyor.

Bakalım Durarara!!x2 Ten’ de bizi daha neler bekliyor olacak… Anime birinci sezonda yakaladığı başarıyı gösteremese bile sevenlerini hayal kırıklığına uğratacak bir bitiş yapacak gibi de gözükmüyor. Umarız aksiyonu bol olan bölümler karşımıza çıkar. Ve belki biraz daha çözülen gizem.

 

Kaynak:animefantastica

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments