Mortal Kombat X İnceleme

0
2169

PC İnceleme Mortal Kombat X

Tür: Dövüş

Çıkış Tarihi: 14.04.2015

Yapımcı: NetherRealms Studios

Yayıncı: Warner Bros. Interactive Entertainment

Diğer Platformlar: Playstation 4, Xbox One, Playstation 3, Xbox 360, iOS, Android

Dövüş oyunlarıyla aramda nefrete dayalı bir sevgi söz konusu. İstisnasız her oyunda dayak yiyebildiğim için nefret etsem de oyuncunun yeteneğini ortaya koyduğu için seviyorum böyle oyunları. Ancak konu Mortal Kombat’a gelince iş değişiyor. MK3 ile tanıştığım bu seri diğer ana akım dövüş oyunlarından hep farklı idi. Beklentinin yüksek olduğu yeni oyunumuz Mortal Kombat X (bundan sonra kendisine MKX diyeceğiz) sonunda bizlerle buluştu ve dayak seanslarım geri döndü. Bakalım nasıl dayak yeniyormuş.

mkx-1

Senaryosuyla öne çıkan seride MKX, MK9’dan hemen sonrasını anlatarak başlıyor(muş).  -muş diyorum çünkü MK9’u sadece bir seans arkadaşlara karşı oynadığım için hikayesi için pek bir fikrim yoktu. Johnny Cage ile başladığımız yaklaşık 20 dakika falan süren ilk bölümde bir önceki oyundan hemen sonrasında gelişen olaylar anlatılırken pat diye bitip başlayan ikinci bölümde 20 yıl sonrasına gidiyoruz. Önceki oyunda ne olduğunu bile bilmiyorken olayların ortasına bırakılmak senaryo modunda biraz afallamama sebep oldu. Yine de turnuvanın olmadığı ilginç bir senaryosu var oyunun. Senaryo moduna dövüşü geçme gibi bir özellik eklenmiş. Yani sadece ara videoları izleyerek bitirebiliyoruz oyunu. Bir de ara videolar ile dövüşler arasında tuşlara basarak etkileşime girdiğimiz sekanslar var. Beğeneni elbette çıkacaktır ama ben ortasına bırakıldığımız senaryo modundan pek zevk alamadım.

Oyunda senaryo modu dışında offline olarak takılabileceğimiz Towers modları var. 24 karakterin (Goro eklenince 25 oluyor, o da DLC’li)  herhangi birini alıp oynadığımız bu kısımda sırasıyla Klassic, Test Your Luck, Test Your Might, Endless ve Survivor modları bulunuyor. Klassic adı üzerinde 10 tane rakibi dövdüğümüz, Test Your Luck her maçta değiştirilen oyun içi değişkenlerin uygulandığı bir mod, Test Your Might eşyaları parçaladığımız, Endless ve Survivor ise adları üzerinde dayanabildiğimiz kadar gittiğimiz modlar. Towers modlarına ek olarak oyuna yeni eklenen Living Towers olayı var bir de. Bu modda ise online olarak saatlik, günlük ve haftalık olarak değişen görevleri yapıyoruz. Oyuna eklenen bir diğer yeni bir özellik ise Faction Wars. Bu modda 5 tane grup bulunuyor, bunlar; Lin Kuei, Black Dragon, White Lotus, Special Forces ve Brotherhood of Shadow. Bu modda yaptığımız görevler sayesinde kazandığımız puanlar bağlı olduğumuz grubun hanesine yazılıyor ve haftalık savaşın kazananı bu şekilde belli oluyor.

Senaryosu ve modları bir yana oyunun asıl olayı adam pataklamak olduğu için dövüş mekaniklerine bakmamız gerekiyor. Yine kombolar, fatalityler ve x-ray komboları devam ediyor ancak şiddetin ve de kanın dozu artırılmış. Fatalityler ise daha kanlı. Aşağıdaki videoda bütün fatalityleri aksiyon halinde görebilirsiniz (+18). Ayrıca kombolar dışında sağda solda yatan eşyaları (ve de insanları) alıp düşmanımıza atabiliyoruz. Bir de Tekken’deki gibi kombo ezberlememize gerek yok, menüde o an oynadığınız karakterin komboları gösteriliyor. Eğitim kısmında biraz çalışarak halledebilirsiniz kombo olayını. Yapay zeka ise ilginç, bazen dayak at diye bekliyor bazen de aynı komboları sıralıyor arka arkaya ama genel olarak zorluyor.

Grafikler ise yeni oyun motoru sayesinde harika görünüyor. Verilen sistem ihtiyaçlarına göre hesap makinemin kaldırmasını beklerken (GT555M’li Lenovo) oyunu hiç oynayamadım (Injustice’i de oynayamamıştım) ancak masaüstünde rahatlıkla son ayarda 60 fps’ye kilitleyerek oynadım (GTX 770). Ancak ara videolar ve tuşlara bastığımız sekanslarda 30 fps’ye düşmesi çok saçma geldi. Ara sıra karşılaştığım frame düşüşleri ve yaşadığım çökmeler ise oyunun diğer problemleri.  Bu tip hataları offline modda çok takmasam da online karşılaşmada olası bir frame düşüşü maçın sonucunu etkileyeceğinden bu konuda sıkıntılar var. Ayrıca pek çok oyuncu online modunda ya maç bulamamaktan ya da karşılaşma sisteminde yaşanan problemlerden şikayetçi. Üzerine PC versiyonundaki netcode  ve grafik hataları eklenince MKX’in multiplayer kısmı (PC için) bazı oyuncuları çıldırtmış durumda (Steam incelemelerine bir bakın derim :)). Durumun ciddiyeti gelen gigabyte’lık yamalardan belli.

mkx-2

Grafikler diyorum…

Gelelim DLC olayına. Bahsetmeyecektim ama gözüm takılınca bahsetme ihtiyacı hissettim. Hiçbir şekilde anlam veremediğim ama firmalarca dolar sağma aracı olan DLC’ler MKX’e de sıçramış durumda. Ön siparişle gelen Goro karakteri, şu an için 10 TL görünüyor bizde. Kemik karakterlerden olan Goro’nun bu şekilde satılması gayet saçma. 49 TL’ye satılan Kombat Pack 4 yeni karakter ekliyor oyuna (çıktığında). Bir de Unlock all Krypt Items diye bi paket var, oyun sırasında oynadıkça kazanacaklarınızı 31 TL’ye alabiliyorsunuz. Bir başka saçmalık ise Easy Fatality olayı. Mortal Kombat serisinin belki de en önemli kısmı Fatality. Maçı kazandıktan sonra özel bir kombo ile yaptığımız bitirici bu hareketleri yeni Mortal Kombat’ta iki tuş kombinasyonuyla yapabiliyoruz. Tamam fatality’nin oynanışa pek bir etkisi yok biliyorum ancak oyunun en önemli ögelerinden birinin bu kadar basitleştirilmesi bana çok saçma geldi. Bütün bunların ne anlama geldiğini hala çözebilmiş değilim, belirtmeden de geçemedim.

mkx-3

Sonuç olarak yapmaya çalıştığı bir çok güzel şey var MKX’in ama yaşanan hatalar sonucu oyun kendinden beklenen performansı tam olarak veremiyor. Konsol versiyonun çok sağlam olduğunu gördüm internette ama aynı şey PC versiyonu için pek söyleyemeyeceğim. Senaryo ve offline modlar kendilerini bir yere kadar oynattırsa da oyunun asıl parlayacağı online arenada maçlarda yaşanan problemler yüzünden tam olarak istediğimiz tadı alamıyoruz. Sanki aç bilaç beklediğimiz yemeğimiz tam pişmemiş ve tuzu fazla kaçmış gibi. Bu hali kendini oynattırsa da yaşanılan problemler göz ardı edilecek gibi değil. Umarım gelen yamalarla karşılaşılan hatalardan arındırılıp temiz bir oyun haline gelir de MKX PC’de hak ettiği yere kavuşur.

 

Kaynak:animefantastica

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments